Strona główna
O szkole
Aktualnosci
Wydarzenia
Nauczyciele
Plan lekcji
O gminie
Ciekawe linki
Maluchy na...
Podręczniki
Technologie cyfrowe
Zdrowe nietrudne
Biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia 2016/2017

 
Występ Uczniów w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach

"Powitanie wiosny" program artystyczny w wykonaniu PSP w Skowierzynie26 marca sala Gminnego Ośrodka Kultury zamieniła się w wielką barwną łąkę .Wszystko to za sprawą " Powitania wiosny"- programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i Przedszkolaków z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie. W programie znalazły się m.in. występ artystyczny "Witaj wiosno" , "Walc wiosennych kwiatów", "Taniec Mai" oraz przedstawienie pt, "Kopciuszek".

 

 


Dzień Otwarty Szkoły

21 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Na wszystkie przybyłe Dzieci czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Kadrę Pedagogiczną oraz naszych wspaniałych Uczniów i Przedszkolaków.

Podczas Dnia Otwartego Dzieci wraz z Rodzicami mogły nie tylko podziwiać występ naszych Przedszkolaków i taniec w wykonaniu dziewczynek z klasy II, ale także przedstawienie pt. ,,Kopciuszek" w wykonaniu klasy V. W ramach projektu ,,Zdrowe nietrudne" klasa III zapraszała wszystkich zarówno na zdrowe przekąski jak również gofry z konfiturą owocową. Natomiast klasa II zapraszała na soki warzywno - owocowe. Kolejnymi atrakcjami były fotobudka oraz malowanie twarzy. Także w bibliotece na Dzieci czekały atrakcje takie jak czytanie bajeczki o biedronce oraz rozmaite kolorowanki. Ponadto Dzieci brały udział w zawodach sportowych oraz same tworzyły przepiękne prace plastyczne. W ten cudowny dzień cała nasza szkoła przystrojona była w fantastyczne dekoracje.

zdjęcia z Dnia Otwartego Szkoły

Gminny Turniej Piłki Siatkowej

Uczniowski Klub Sportowy w Skowierzynie zorganizował wyjazd na Gminny Turniej Piłki Siatkowej do Zbydniowa. Rozgrywki umożliwiły sprawdzenie poziomu nabytych umiejętności w międzyszkolnej imprezie sportowej. Drużyna składała się z 8 chłopców klas 4-6 reprezentując naszą szkołę. Drużyna uwierzyła we własne siły, przełamała lęk i obawy zajmując ostatecznie 3 miejsce w Turnieju Gminnym.


Tłusty Czwartek

Uczniowie naszej szkoły postanowili zadbać o swoje szczęście i wzięli sprawy we własne ręce. Przez cały dzień w szkole unosiły się niesamowite aromaty, które sprawiały, że nawet największym niejadkom ciekła ślinka. Uczniowie klasy III z panią Barbarą Prarat przyrządzali smakowite gofry  z bitą śmietaną i owocami. Uczniowie klasy V z panią Anną Marczyk zajęli się produkcją wyśmienitych andrutów przekładanych najróżniejszymi masami, natomiast klasa VI z panią Ewą Kotułą smażyła chrupiące i złociste faworki. Wszystkie potrawy wyszły znakomite, uczniowie zajadali je ze smakiem, oblizując palce po cukrze pudrze czy bitej śmietanie. Teraz szczęście na pewno będzie wszystkim sprzyjać!
 

Konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli pięć minut o książce”

21 lutego w Zespole Szkół nr 3 w Stalowej Woli odbył się powiatowy  konkurs o nazwie  „Booktalking, czyli pięć minut o książce” organizowany przez stalowowolska filię  Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Konkurs polegał na przedstawieniu w ciekawy sposób wybranej przez siebie książki tak, by zachęcić do jej przeczytania wszystkich słuchaczy. Dodatkowym wymogiem było to, że wystąpienie nie mogło przekroczyć limitu czasowego pięciu minut. 

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały trzy uczennice – Dominika Kiełbasa, Natalia Kłapyta i Helena Stępień. Musiały zmierzyć się z nie lada konkurencją, gdyż do konkursu zgłosiło się aż czterdziestu uczestników.

Występy dziewczynek były bardzo profesjonalnie przygotowane, miały ze sobą mnóstwo różnego rodzaju rekwizytów – z czerwonym krzesłem i kurczakiem bez głowy na czele. I chociaż nie zajęły żadnego miejsca, jednak dały z siebie naprawdę wszystko i z pewnością można stwierdzić, że inni uczestnicy konkursu sięgną po te książki, które reklamowały nasze uczennice.


Walentynki

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dlatego dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi. W naszej szkole, jeszcze przed Walentynkami, Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę na listy do której uczniowie wrzucali listy którymi chcieli obdarować swoje sympatie. W dniu 14 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdali kartki wszystkim uczniom.

Konkurs na najpiękniejsze serce walentynkowe

W dzień świętego Walentego rozstrzygnął się konkurs na Najpiękniejsze serce walentynkowe. Nauczycielem nadzorującym była Pani Anna Marczyk. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem przez co przyznanie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca było niesamowicie trudno.

Oto wyniki w kategorii klas IV – VI: 

I miejsce: Helena Stępień

II miejsce: Emilia Latawiec

III miejsce:  Marcin Śpiewak

A oto wyniki w kategorii klas II – III:

I miejsce: Daniel Śpiewak

II miejsce: Michał Karwan

III miejsce: Kamila Kasińska


Było również jedno wyróżnienie, które otrzymała Natalia Kłapyta.Wszystkim serdecznie gratulujemy!

   
   

Turniej tenisa stołowego

Dnia 4 lutego 2017 r. w Zbydniowie odbył się turniej tenisa stołowego.

W turnieju tym brali udział uczniowie naszej szkoły: 

-  Jakub Krawczyk z klasy II , - Oskar Środek z klasy IV, - Jakub Drzewi i Marcin Łepski z klasy V.

Wszyscy chłopcy uczestniczyli w fazie grupowej, która obejmowała przedział wiekowy do lat 14. Opiekunami byli Iwona Pyret i Krzysztof Janusz.


Akcja "Góra Grosza"

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach uczniowie klas II - VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza 2016".  Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych. Akcja pozwoliła uświadomić dzieciom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania marzeń dzieci znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej.

Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych monet. Nasi uczniowie zebrali 3544 monety, co dało sumę 140 złotych i 50 groszy.

Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.

 


Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

 

 


Zajęcia w czasie ferii zimowych

ZAJĘCIA W CZASIE FERII ZIMOWYCH

16.01-27.01.2017 R.

 

I TYDZIEŃ

 

Lp.

Dni tygodnia

Godziny zajęć

Rodzaj (forma) zajęć

Osoba prowadząca

1.

Poniedziałek

16.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Gry i zabawy edukacyjne.

Prace okazjonalne na Dzień Babci i Dziadka.

Pani Anna Marczyk

2.

Wtorek

17.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Warsztaty kulinarne.

„Zdrowe – nietrudne”.

Pani Barbara Prarat

3.

Środa

18.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Dzień z językiem angielskim

- piosenki anglojęzyczne

- gry na tablicy interaktywnej

- zabawy z j. angielskim na macie.

Pani Agnieszka Czernecka

4.

Czwartek

19.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Gry i zabawy sportowe.

Tenis stołowy.

Pani Iwona Pyret

5.

Piątek

20.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Bajki religijne – filmy.

Zajęcia sportowe.

Ks. Dariusz Jargieło

 

II TYDZIEŃ

 

1.

Poniedziałek

23.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Zajęcia sportowo- rekreacyjne

Pani Ewa Kotuła

2.

Wtorek

24.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Robótki ręczne – warsztaty – ozdoby walentynkowe.

Pani Małgorzata Cygan

 

3.

Środa

25.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Zajęcia komputerowe.

Gry i zabawy edukacyjne.

Pani Katarzyna Welc - Kowalska

4.

Czwartek

26.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Gramy i śpiewamy – karaoke.

Pani Aneta Sorbian

5.

Piątek

27.01.2017 r.

9.00 -

13.00

Gry zabawy sportowe.

Szachy i warcaby (zawody indywidualne i grupowe).

Pan Krzysztof Janusz

 Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

 


Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. 13 stycznia 2017 r. dzieci z klasy II i III również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach przygotowując dla Nich  program artystyczny- Jasełka.  Licznie przybyli goście zasiedli z niecierpliwością czekając na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Wręczyły własnoręcznie wykonane laurki swoim ukochanym  Babciom i Dziadkom.

Było wyjątkowo miło i wesoło. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków

 
Konkurs plastyczny "Bożonarodzeniowa plastyka obrzędowa"

12 stycznia został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach - "Bożonarodzeniowa plastyka obrzędowa". W tym roku przedmiotem konkursu była bombka choinkowa. Na konkurs nasi uczniowie przygotowali 29 prac.

Z naszej szkoły Emilia Latawiec zajęła III miejsce,

Wyróżnienia:

- Wojciech Zieliński - Punkt Przedszkolny

- Filip Bijak - Klasa "0"

- Michał Karwan - klasa II

- Róża Nieckarz - klasa II

Gratulujemy!

   
Przegląd Kolęd i Pastorałek

Dnia 12 stycznia 2017 r., w naszej szkole odbył się I Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek przygotowany przez P. K. Welc – Kowalską i Ks. Dariusza Jargieło.

Uczniowie z wszystkich klas i dzieci z Punktu Przedszkolnego prezentowali  wcześniej przygotowaną kolędę lub pastorałkę z podkładem muzycznym lub „a cappella”. Celem tego przeglądu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek wśród dzieci i młodzieży.

Poziom przeglądu był bardzo wysoki, a wykonane przez uczniów kolędy i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali Dyplomy z podziękowaniem za udział oraz upominki przygotowane przez organizatorów.

 

  Zabawa choinkowa

5 stycznia w naszej szkole miała miejsce wyczekiwana przez wszystkie dzieci zabawa choinkowa, na której bawili się wszyscy uczniowie naszej szkoły przebrani w kolorowe kostiumy. Na balu nie zabrakło wielu bajkowych postaci. Wszyscy uśmiechnięci, w świetnych nastrojach tańczyli i szaleli na parkiecie oraz uczestniczyli w wielu zabawach. Zabawa choinkowa nie odbyłaby się również bez wybrania króla i królowej balu. Na chwilę wytchnienia i odpoczynku, po tych wyczerpujących tańcach, uczniowie udawali się do swoich klas, gdzie przygotowany był pyszny, słodki poczęstunek.

 

Mobilne Planetarium

3 stycznia 2017 dzieci z naszej szkoły doświadczyły niezwykłej przygody pod kopułą MOBILNEGO PLANETARIUM- MÓJ KOSMOS.

Podczas projekcji dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę i odbyć podróż w niezwykły świat astronomii. Uczniowie obejrzeli pokazy dotyczące budowy i ruchu Układu Słonecznego, ruchu obrotowego ziemi, poznali układy gwiazd i opisy gwiazdozbiorów. Zobaczyli zorzę polarną, galaktyki oraz dowiedzieli się ciekawostek na temat misji na księżyc Apollo 17.

Niebo oglądane pod kopułą planetarium na pewno na długo pozostawi niesamowite wrażenia.

 

   
  Jasełka

"Cicha noc, święta noc

Pokój niesie ludziom wszem,

A u żłóbka Matka święta

Czuwa sama, uśmiechnięta,

Nad Dzieciątka snem,

Nad Dzieciątka snem".

      Słowa kolędy „ Cicha noc” pozwoliły, by radość z narodzin Jezusa mogliśmy przeżywać ponownie 23 grudnia za przyczyną uczniów naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne ,wystawiając Jasełka. Dzieci przebrane w kostiumy recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Chór aniołków śpiewał kolędy i pastorałki. Całości dopełniła piękna dekoracja. Przedstawienie było wyjątkowe. 

Na koniec dzieci, nauczyciele i pracownicy obsługi  łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia.

 

 

 

Wigilia w Punkcie Przedszkolnym

W czwartek 22 grudnia 2016 odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia.

Wspólne śpiewane kolęd, choinka, świąteczne dekoracje wprowadziły dzieci i personel  przedszkola w świąteczny nastrój. Wszyscy składali sobie życzenia. Łamanie się opłatkiem, radosne kolędowanie i rozmowy przy świątecznym stole wypełniły te radosne spotkanie. Następnie dzieci obejrzały Jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, ponieważ tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadza świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych.

Z życzeniami u Pana Wójta

21 grudnia szkolna delegacja w składzie Emilia Latawiec, Izabela Piwowar oraz Jakub Laskowski, wybrała się do Urzędu Gminy w Zaleszanach, aby w imieniu wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej
w Skowierzynie złożyć Panu Wójtowi życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz życzeń, uczniowie wręczyli Panu Wójtowi własnoręcznie wykonane upominki.

 

Wystawa ozdób świątecznych

     Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia nauczycielki: klasy III, plastyki i techniki  wraz z uczniami przygotowali wystawę ozdób świątecznych, na której zaprezentowano wykonane przez dzieci prace plastyczne. Dzieci przygotowując ozdoby wykorzystały różnorodne materiały i poznały nowe techniki plastyczne.   

 

"Zelektryzowani"

W poniedziałek 12 grudnia naszą szkołę odwiedziła grupa „Zelektryzowani”, która przedstawiła uczniom niesamowity pokaz związany z fizyką i chemią. Prowadzący przeprowadzili szereg różnego rodzaju doświadczeń, które pokazały uczniom jak niesamowite mogą być przedmioty ścisłe. Uczestnicy pokazu mogli zobaczyć unoszącą się w powietrzu piłkę, wybuchający wodór, palącą się ławkę a nawet…ogień na ręce jednej z uczennic. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, chętnie brali udział w doświadczeniach, kto wie…może wśród naszych uczniów kryją się potencjalni chemicy…

 

 

 

Kiermasz książek

W listopadzie i grudniu w naszej szkole, jak każdego roku, miał miejsce kiermasz książek organizowany przez p. E. Kotułę.  Wybór książek był naprawdę ogromny, tematyka bardzo szeroka – od bajek i kolorowanek dla najmłodszych, przez lektury i książki przygodowe dla młodzieży, po wszelkiego typu poradniki, albumy czy książki kucharskie. Nie zabrakło również płyt CD z piosenkami dla dzieci, bajek na DVD czy różnych słuchowisk radiowych. A że ceny książek były naprawdę bardzo przystępne, chętnych do zakupów nie brakowało. W sytuacji, gdy coraz mniej ludzi czyta książki, taka akcja wydaje się bardzo potrzebna, a najważniejsze – przynosi owoce.

 

 

 

Mikołajki

Dnia 6 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Radości było mnóstwo. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. Po występach nasz gość obdarował dzieci prezentami, po które podchodziły z wielką radością. Po wizycie w Punkcie Przedszkolnym Mikołaj odwiedził z podarunkami wszystkie klasy. Dzieci też miały dla Mikołaja prezenty: piosenkę „ A Mikołaj pędzi” w wykonaniu dziewczynek z klasy V, uczniowie z klasy VI na dzwonkach chromatycznych zagrali melodię świąteczną. Dzieci, które uczęszczają na świetlicę przygotowały przedstawienie - teatrzyk kukiełkowy pt.” Mikołaj i zwierzęta”.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem było okazją do wspaniałej zabawy.

 

 


Wyjazd mikołajkowy na Kręgle

5 grudnia uczniowie naszej szkoły, jak co roku na mikołajki wybrali się do kręgielni w Kępiu Zaleszańskim. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych, zacieśnienie relacji koleżeńskich. Wycieczka była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy.. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania z innych gier takich jak np. bilard czy piłkarzyki.


Szkolny konkurs recytatorski

30 listopada, jak co roku w naszej szkole, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w tym roku pod tytułem „Jesienny wiersz”. Organizatorami konkursu była Pani K. Welc - Kowalska i Pani Ewa Kotuła. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach – Przedszkole i Szkoła.

Do konkursu przystąpiło 6 przedszkolaków i 14 uczniów.

"Mistrzami Recytacji" okazali się: Filip Bijak z kl. 0 - I miejsce, Jakub Rajtar z grupy 4 - latków - II miejsce i Maksymilian Maziarz z grupy 5 - latków - III miejsce. W kategorii „Szkoła”- Kamila Kasińska z kl. II - I miejsce, Izabela Piwowar z kl. IV – II miejsce, Jakub Krawczyk z kl. II – III miejsce.

Z całego serca gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

 


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2016 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia przygotowany przez bibliotekę szkolną. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki i uczniowie klas II i III przyniosły do szkoły swojego ulubionego misia. Dzieci chętnie opowiadały o swoich przyjaciołach. Śpiewały piosenki o misiach i z zaciekawieniem słuchały wierszy czytanych przez panią bibliotekarkę, oglądały krótkie bajki. Było dużo zabaw inscenizowanych ruchem. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne „ Mój przyjaciel miś”. Dzień ten był bardzo radosny i pełen niespodzianek.

 

 


Zabawa andrzejkowa

24 listopada świętowaliśmy andrzejki.

"Czary-mary wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie"- pod tym hasłem odbył się w naszym przedszkolu bal andrzejkowy. Już od samego rana w przedszkolu zrobiło się bardzo magicznie, a to za sprawą wróżb. Podczas balu przedszkolaki wróżąc, sprawdzały co je czeka w przyszłości, kim zostaną, gdzie pojadą, jaki prezent lub zwierzątko otrzymają. Jak na każdym prawdziwym balu dzieci tańczyły, śpiewały oraz brały udział w ciekawych zabawach. Uwieńczeniem zabawy był   poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci.

W godzinach popołudniowych parkiet opanowali uczniowie z klas II-VI pod opieką swoich wychowawców i rodziców. Przy wesołych, skocznych, popularnych numerach puszczanych przez byłych absolwentów naszej szkoły wszyscy bawili się wyśmienicie. Oprócz tańców uczniowie mieli także okazję pozaglądania w przyszłość dzięki wróżbom przygotowanym przez klasę V. Dodatkową atrakcją były rozmaite konkursy. Wszyscy bawili się tak wspaniale, że dyskoteka trwała godzinę dłużej niż było to przewidziane.

 
Pasowanie Przedszkolaków

22 listopada w naszej szkole odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka oraz pasowanie na Starszaka". Dzieci w tym dniu stały się prawdziwymi przedszkolakami i starszakami. W pięknych strojach po raz pierwszy występowały przed swoimi rodzicami w programie artystycznym przygotowanym przez swoje panie. Na zakończenie maluchy wraz z rodzicami złożyli uroczystą przysięgę. Dzieci otrzymały piękne dyplomy i rożki obfitości. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 
Narodowe czytanie Sienkiewicza

W tym roku  kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie odbyła się 3 września. Tego dnia cała Polska czytała Sienkiewicza. Wybraną lekturą było ,,Quo vadis”. W  naszej szkole postanowiono, że przeczytane zostaną  2 utwory Noblisty i odbędzie się konkurs czytelniczy pt. „Henryk Sienkiewicz i jego utwory literackie”. Ze względu na wiek uczniów wybrano ,,Janka Muzykanta” i ,,Latarnika”.

Laureaci konkursu przyłączyli się do głośnego czytania Sienkiewicza 17 listopada przeczytali nowelę „Janko Muzykant” dla rodziców.  Najpierw nauczycielka K. Welc – Kowalska przedstawiła prezentację multimedialną o życiu pisarza i jego twórczości. Potem zaprosiła uczniów do czytania. Rodzice z uwagą słuchali noweli.

Można mieć nadzieję, że dzięki takiej akcji wszyscy chętniej będą sięgać po książki i czytać, bo ,,książki to najlepsi przyjaciele”.

 


Zabawy badawcze w grupie sześciolatków

W ramach realizacji treści programowych: „KOPALNIA SOLI W WIELICZCE”. „ ZA CO LUBIĘ JESIEŃ?”SKĄD SIĘ BIERZE DESZCZ?”.,  dzieci na zajęciach przeprowadzały doświadczenia.:  obserwację powstawania kryształków soli.– tańczyły  z paskami krepiny poznając rodzaje wiatrów ; przeprowadzały „Muzyczne eksperymenty” –  z własnoręcznie wykonanym  rekwizytem (butelki plastikowe z kaszą , bułką tartą).– eksperymentowały z parą wodną  poznając procesy „powstawania deszczu”, tańczyły z parasolkami . Spacer w „kroplach jesiennego deszczu” świetnie odprężył  i sprawił dzieciom  wiele radości.

 


Święto Niepodległości

Dnia 11.11.  obchodzimy narodowe Święto Niepodległości w Polsce. My również obchodziliśmy je w przedszkolu. Tego dnia zajęcia były związane z tą właśnie tematyką. Dzieci wysłuchały różnych wierszy o Polsce, poznały symbole narodowe, hymn Polski, piosenki a także wykonały własne flagi i kotyliony. W tym ważnym dniu uczestniczyliśmy także w akademii przygotowanej przez starszych kolegów z kl. VI.

 


Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli. Z tej okazji, w ramach projektu „Wspieramy patriotyzm”, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie pod opieką nauczycielki języka polskiego i historii, pani Ewy Kotuły, przygotowali akademię, która 10 listopada została zaprezentowana mieszkańcom Skowierzyna w tamtejszym Domu Ludowym. 

Podczas występu uczniowie nawiązali do  trudnej, okupionej wieloma trudami przeszłości, przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju, całą historię ubarwiając wesołymi, a czasem nostalgicznymi pieśniami legionowymi. Klimat tworzyły także kostiumy, które pozwalały niejako przenieść  się w czasy sprzed stu lat.

Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom ludzie nigdy nie zapomną, jak wiele zawdzięczają tym, którzy nie bali się sięgnąć po broń w sytuacji, która wymagała heroicznej odwagi. To dzięki ogromnej sile ducha, niezłomności i prawdziwemu patriotyzmowi możemy dziś żyć w wolnej Polsce, mówić w ojczystym języku i uczyć się prawdziwej, a nie zakłamanej historii.


Konkurs czytelniczy poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza

 

24 października odbył się szkolny konkurs czytelniczy zorganizowany przez bibliotekę szkolną dla klas IV – VI pod tytułem: „Henryk Sienkiewicz i jego utwory literackie”.

Zadaniem uczestników było rozwiązać niełatwy test, który składał się z III części. W I części uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami z biografii Henryka Sienkiewicza, II część dotyczyła znajomości  noweli „Janko Muzykant”, a III składała się pytań  dotyczących znajomości „Latarnika”. W konkursie wzięło udział 15 uczniów.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce - Helena Stępień z kl. VI

II miejsce - Michał Bieniek z kl. V

III miejsce - Natalia Jazownik z kl. V

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i już zapraszamy do wzięcia udziału w następnych konkursach czytelniczych.

 
Wyjazd na spektakl pt ."Ania z Zielonego Wzgórza" do MDK w Stalowej Woli.

20 października chętni z klas III – VI wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na spektakl teatralny pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza” . Uczniowie byli bardzo podekscytowani, z zaciekawieniem oglądali adaptację popularnej lektury, ze śmiechem obserwując kolejne, niesamowite przygody Ani Shirley.  Po spektaklu udali się do galerii handlowej Vivo, by na stoiskach gastronomicznych zaspokoić  swój głód.

 

   
   

Wycieczka do SDK w Stalowej Woli na bajkę pt. "Jaś i Małgosia"

W dniu 19.10.2016r. odbyła się wycieczka do Spółdzielczego Domu Kultury  w  Stalowej Woli na bajkę żywego aktora pt. „ Jaś i Małgosia. W wycieczce tej wzięły udział przedszkolaki i uczniowie kl. II, III i IV. Celem wycieczki było, zapoznanie dzieci z teatrem, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości  takich jak: dobro, prawda, przyjaźń. jak również wdrażanie do właściwych zachowań w miejscach publicznych, Piękna  i pomysłowa scenografia, bajeczne wizualizacje oraz muzyka pobudziły wszystkie zmysły małego widza. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przeżywały kolejne sceny oraz sytuacje w jakich znajdowali się bohaterowie bajki. 


Laureat konkursu Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Tegoroczna kampania przebiegała pod hasłem "Pod dobrą opieką". W konkursie plastyczno-literackim naszą szkołę reprezentowło kilkoro uczniów, ale laureatką okazała się Gabriela Kopeć z klasy VI. Z terenu całej gminy Zaleszany oprócz Gabrysi lauretami zostało tylko pięcioro innych uczniów. Bardzo cieszy nas nagroda wręczona uczennicy 18 października 2016 roku, przez wójta gminy - Pana Pawła Gardego w asyście Przewodniczącego Rady oraz Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uroczyście podczas sesji Rady Gminy.


Bicie rekordu "Ratujemy i uczymy ratować"

17 października cała Polska uczestniczyła w akcji zorganizowanej przez WOŚP, mającej na celu pobicie rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy przez jak największą liczbę uczestników. Była to kolejna, czwarta edycja nauki resuscytacji, obchodzona z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 października.
Po raz kolejny w akcji tej wzięli również uczniowie PSP w Skowierzynie pod opieką pani Ewy Kotuły. Uczniowie, zgodnie z wytycznymi WOŚP - u obejrzeli krótki filmik instruktażowy, a następnie przystąpili do ćwiczeń praktycznych - na specjalnych fantomach uczyli się, jak należy prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową. Cała akcja cieszyła się sporym powodzeniem, uczniowie z ciekawością i wielkim zainteresowaniem wzięli w niej udział.


Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

13 października 2016r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Święto polskiej szkoły to dzień szczególny, to święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Za to, że dają najcenniejszy i najtrwalszy podarunek, jaki można dać dziecku – wykształcenie.

Na uroczystości zgromadziła się rada pedagogiczna, pracownicy administracji, dyrektorzy szkół Gminy Zaleszany oraz Pan Wójt Paweł Gardy. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych i słowie wstępnym, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Pani Małgorzata Cygan zaprosiła do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez Panią Agnieszkę Czernecką. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytując oraz śpiewając.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań jakie czekają nas w pracy z dziećmi i młodzieżą. Życzenia
i podziękowania za trud w pracy z dziećmi złożył również Pan Wójt i inni zaproszeni goście.

Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom życzymy sukcesów w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.

 


Dzień Chłopaka w Przedszkolu

 W dniu 30 września 2014 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. W każdej grupie wiekowej dziewczynki wręczyły swoim kolegom słodkie upominki lub drobne prezenty, zakupione przez rodziców. Nie obyło się bez odśpiewania chóralnego 100 lat, serdecznych życzeń oraz wspólnych zabaw i tańców przy muzyce.  Dzień upłynął w miłej atmosferze  i z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Celem uroczystości było: wprowadzenie radosnego nastroju wynikającego ze wspólnej zabawy, nawiązanie bliskiego kontaktu z innymi dziećmi w czasie wspólnego działania, budowanie pozytywnego obrazu własnego „Ja”.

 

 


Owocowe szaszłyki w grupie 3 i 4 -latków w Punkcie Przedszkolnym

W październiku przedszkolaki bawiły się w „owocowy stragan”, śpiewały piosenki  o owocach, a także przyniosły do przedszkola różne owoce. Określały ich kształt, kolor, wielkość oraz nazwę. Dzieci 5 października miały dużo pracy, każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.


Ognisko z okazji Dnia Chłopaka

30 września, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tradycją już stało się organizowanie wycieczki rowerowej połączonej z ogniskiem, tak było i w tym roku. Uczniowie starszych klas pod opieką  wychowawczyń a także pana K. Janusza udali się rowerami na dorzecze Starego Sanu, by tam, w odpowiednio przygotowanym miejscu rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Po  wesołej zabawie i miło spędzonym czasie wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

 

   
   

Święto Pieczonego Ziemniaka

25 września mieszkańcy Skowierzyna po raz kolejny uczcili Święto Pieczonego Ziemniaka, które zorganizowało sołectwo Skowierzyn i Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach. Impreza odbyła się na terenie Domu Ludowego w Skowierzynie. Po uroczystym rozpoczęciu i powitaniu gości sołtys zaprosił na scenę uczniów i przedszkolaków z PSP w Skowierzynie, którzy zaprezentowali bogaty i bardzo wesoły program artystyczny. Można było podziwiać i oklaskiwać tańce, wierszyki i piosenki. Głównym bohaterem przedstawienia był oczywiście ziemniak, którego gatunki były wkomponowane w dekoracje. Następnie sceną zawładnęli bracia Żurawscy, którzy dali niesamowity koncert na akordeonach. Później publiczność w ramach projektu „Wspieramy patriotyzm” miała możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Pana Marcina Kotuły – Prezesa Grupy Inicjatyw Twórczych w Stalowej Woli. Następnie przeprowadzony został konkurs na największego ziemniaka. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane z Funduszu Sołeckiego. Po rozdaniu nagród odbyła się degustacja potraw z ziemniaka przygotowanych przez panie ze Skowierzyna. Można było skosztować pysznych pierogów, knedli, klusków śląskich, placków ziemniaczanych, ziemniaków faszerowanych, zapiekanek i innych potraw. W podziękowaniu za pyszności Pan Piotr Szpara zadedykował paniom utwór pt. „Baby, ach te baby”. Zwolennicy bardziej tradycyjnych potraw mogli skosztować kiełbaskę z grilla. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych był dmuchany zamek, trampoliny, wata cukrowa, popcorn. Uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nic więc dziwnego, że humory wszystkim dopisywały, a uśmiechy nie schodziły z twarzy zadowolonych uczestników.

 


Powitanie jesieni przy ognisku

Piękne jesienne przedpołudnie 28 września dzieci z Punktu Przedszkolnego i kl. 0 spędziły w terenie. Korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy przywitać jesień przy ognisku. Na stadionie, na który przybyliśmy czekało nas wiele niespodzianek przygotowanych przez rodziców dzieci. Tańcom i zabawom nie było końca. Dzieci zajadały z ogromnym apetytem pyszne grilowane kiełbaski, piekły chleb na ogniu. Dziarskie miny i rumieńce na twarzach dzieci świadczą o dobrym samopoczuciu i wspaniale spędzonym czasie. Nad bezpieczeństwem wesołej gromadki czuwały wychowawczynie: W. Pliszka, A. Szewczyk i A. Sorbian.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu ogniska.


Pokaz rycerski

28 września odbył się pokaz Grupy Artystycznej „Rewita” – „I ty możesz zostać rycerzem.”

Podczas godzinnego spotkania w ciekawy sposób przybliżono uczniom dawne, historyczne dzieje. Prowadzący zaprezentował uzbrojenie średniowiecznych rycerzy, opowiedział o rycerskich zwyczajach, kulturze, sposobach walki. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia średniowiecznej broni, a nawet, po zakuciu w dyby, mogli poczuć się jak średniowieczni złoczyńcy. Wszystkim bardzo się podobało. Miejmy nadzieję, że choć odrobina przekazanej wiedzy zostanie w ich głowach na dłużej.

 


Wycieczka do piekarni, na pocztę i biblioteki gminnej w Zaleszanach

 

Dnia 21.09.2016 r dzieci z kl. O, II, III wyjechały na wycieczkę do Zaleszan. Głównym celem była wizyta w piekarni. Pan kierownik oprowadził dzieci po piekarni pokazując znajdujące się tam maszyny, jak również wyjaśnił ich przeznaczenie. Następnie pod fachowym okiem pracownicy p. Ani dzieci zostały wtajemniczone w proces wypieku pieczywa. Wielką atrakcją było samodzielne wykonanie bułeczek. Gdy bułeczki trafiły do pieca dzieci udały się do Publicznej Biblioteki. Po rozmowie z bibliotekarką okazało się, iż spora grupa naszych dzieci ma już w tej bibliotece założone karty czytelnika. Następnym  punktem wycieczki była wizyta na poczcie. Dzieci miały możliwość ciekawej rozmowy z panem listonoszem. Za wzorowe zachowanie zostały obdarowane kolorowymi ołówkami.

Po powrocie do piekarni czekały już na wszystkich piękne, rumiane bułeczki. Dzieci z zachwytem przyglądały się wyjeżdżającym z pieca wytworom własnej pracy. Po wspólnej degustacji i pod opieką rodziców udały się do swoich domów. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła dużo nie tylko radości, ale umożliwiła poszerzenie wiedzy oraz zdobycie ciekawych doświadczeń.

 

 


Ognisko na powitanie jesieni

Przy płomieniach wrześniowego ogniska (23 września) klasy II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie powitały kalendarzową jesień.

Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci częstowały się przygotowanymi smakołykami: przepysznymi pieczonymi ziemniakami, kiełbaskami oraz słodkimi mufinkami.

Piękny plac zabaw państwa Raków, umożliwił dzieciom, aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

 


Wyjazd na basen do Sandomierza

Już kolejny rok trwają wyjazdy na basen, organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy przy Publicznej Szkole Podstawowej w Skowierzynie. Wyjazdy cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

W dniu 20 września uczniowie klas IV-VI po lekcjach pod opieką nauczycieli K. Janusza, K. Welc-Kowalskiej i A. Marczyk udali się na pływalnię do Sandomierza.

Celem wycieczki były zajęcia na basenie w formie zabawy oraz kształtowania umiejętności pływackich. Grupa liczyła 20 uczniów. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie oraz nabyli wiadomości o pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Po zakończonych zajęciach na basenie uczniowie udali się do pizzerii w celu uzupełnienia kalorii, które stracili na zajęciach z pływania.

 


Spotkanie z policjantem

Wrzesień w naszej szkole jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Dlatego 15 września uczniowie klas  0, II i III oraz przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego mieli okazję spotkać się z panem policjantem - przedstawicielem KPP w Stalowej Woli, który przybył do naszej szkoły, by przeprowadzić pogadankę na temat bezpieczeństwa.

Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa, który przybliżył im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz apelował o przestrzeganie tych zasad. Dzieci obejrzały również film przywieziony przez pana policjanta pt." Rady Spongeboba".

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Wiedza, którą uzyskały dzieci na pewno im się przyda.

   

Wydarzenia 2015/2016

     

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

   
   
   
   
       

   Szkolny Piknik Rodzinny "W zdrowym ciele zdrowy duch"

 

   
   
     
   
   
   
 

        Wycieczka do Parku linowego w Rzeszowie

 

   
   
   
   
   

    Konkurs Powiatowy "Przepis na bezpieczne wakacje"

 

   
   

        Zwycięstwo naszych uczniów na Mistrzostwach Polski Modeli Latających

          Uczniowie naszej szkoły Kamil Jaskowski i Wojciech Kieliszek –stanęli na podium 47. Mistrzostw Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych w Gliwicach. Sterowali modelami wykonanymi własnoręcznie

         Startowali w klasie modeli F3j/M. Są to szybowce posiadające skrzydła do dwóch metrów rozpiętości przystosowane do lotów termicznych i celności lądowania.

        Kamil Jaskowski i Wojciech Kieliszek debiutowali w mistrzostwach – jest to ich pierwszy sezon lotny w RC – i na „dzień dobry” wywalczyli tytuły wicemistrza i drugiego wicemistrza Polski do lat 16.

 
   
 

"Karta rowerowa"

 

Jazda na rowerze jest jedną z najbardziej popularnych form rekreacji w Polsce. Osoby w każdym wieku używają go w różnych celach. Jedni dla poprawy ogólnej kondycji, inni dla specjalistycznego treningu sportowego, a jeszcze inni do poruszania się po mieście czy do turystycznych wypadów na łono natury.

Dnia 13.06.2016 r. w naszej szkole odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową dla uczniów, którzy wcześniej zdali egzamin teoretyczny.

         Pomimo przygotowania się do egzaminu, stres był duży. Wszyscy którzy przystąpili do egzaminu praktycznego zakończyli go sukcesem. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy szerokiej drogi!!!


Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

 

10 czerwca w naszej szkole odbył się . W tym roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat Australii. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI oraz zawierał 25 pytań zamkniętych i 5 otwartych. Każda szkoła Gminy Zaleszany mogła zgłosić maksymalnie trzech uczestników, którzy godnie reprezentowali swoją szkołę.

            Rywalizacja była wyrównana, jednakże udało się wyłonić trzy pierwsze miejsca bez dogrywki. Pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły Kamil Jaskowski, drugie miejsce Karolina Trela, natomiast trzecie miejsce zajął Dawid Dul.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Gminny konkurs "Matematyczne Asy z klasy"

8 czerwca bieżącego roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaleszanach odbył się IX Gminny Konkurs Matematyczny pod tytułem "Matematyczne Asy z klasy", którego celem było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów.

Organizatorem konkursu była pani mgr Danuta Grzywacz. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Zaleszany. W zmaganiach matematycznych brało udział ponad 30 uczniów.  W konkursie uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Anny Marczyk.

Każda szkoła mogła być reprezentowana przez dwoje uczniów z danej kategorii wiekowej ( klasa IV, klasa V, klasa VI). Konkurs miał formę testu (zadania zamknięte i otwarte), na którego rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut.  Nie obyło się bez sukcesu uczniów naszej szkoły: I miejsce w kategorii klas VI zdobył Kamil Jaskowski, II miejsce w tej samej kategorii zdobył Wojciech Kieliszek ! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom !!! Życzymy dalszych sukcesów !


   Wyjazdy na basen

W drugim semestrze odbyło się trzy wyjazdy na basen do Stalowej Woli, organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy przy Publicznej Szkole Podstawowej w Skowierzynie. Wyjazdy cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

W dniach  14 marzec, 9 maj, 6 czerwiec uczniowie klas IV-VI po lekcjach pod opieką nauczycieli K. Janusza i K. Welc-Kowalskiej udali się na pływalnię.

Celem wycieczki były zajęcia na basenie w formie zabawy oraz kształtowania umiejętności pływackich. Grupy liczyły po 15 uczniów.

Po zakończonych zajęciach na basenie uczniowie udali się do pizzerii w celu uzupełnienia kalorii, które stracili na zajęciach z pływania.

 


   Piknik Rodzinny w Skowierzynie

  5 czerwca 2016 r. w Domu Ludowym w Skowierzynie odbył się „Piknik Rodzinny” zorganizowany przez Sołtysa wsi Skowierzyn Pana Wawryka, Radę Sołecką w Skowierzynie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaleszanach.

Uroczystość uświetniły występy dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie. W bajkowej scenerii wyśpiewały i wytańczyły życzenia dla swoich rodziców z okazji ich święta. Występ najmłodszych artystów nagrodzony został gromkimi brawami.

Na scenie swój talent pokazała również młodzież uczęszczająca do świetlicy wiejskiej w Skowierzynie.

Uroczystość uświetnił występ solowy dyrektora GOK- u p. Piotra Szpary. Jak zwykle zachwycił zebranych swoim niesamowitym głosem.

Przybyli goście mogli również podziwiać niecodzienny pokaz tańców i szermierki historycznej w wykonaniu Chorągwi Sandomierskiej. Dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci cieszyła się wystawa broni.

Po części artystycznej wszyscy uczestniczący w imprezie zostali zaproszeni na poczęstunek (ciasto, herbata, kawa). Na zewnątrz uczestnicy byli częstowani kiełbaską z grilla.

Dzieci wraz z rodzicami chętnie brały udział w licznych konkursach przygotowanych przez Pana Sołtysa – zwycięzcy otrzymali piękne wartościowe nagrody.

Kolejną atrakcją był pokaz sprzętu strażackiego i gaszenie pożaru. Ponadto dzieci mogły brać udział w licznych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Dodatkowymi atrakcjami była zjeżdżalnia, artystyczne malowanie twarzy, wata cukrowa i inne.

 Chętni mogli wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez UKS – Skowierzyn. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Zorganizowany piknik był bardzo udany zwłaszcza, że dopisała pogoda oraz duża ilość przybyłych gości.


    Konkurs matematyczny „Kostka Rubika”

 

     Dnia 3 czerwca 2016 w naszej szkole odbył się IV gminny konkurs matematyczny „Kostka Rubika”. Organizatorem była pani Anna Marczyk. Wzięli w nim udział uczniowie 6 klas ze szkół gminy Zaleszany. Uczeń naszej szkoły odniósł sukces i zwyciężył w konkursie. Oto jak prezentują się ostateczne wyniki:

I miejsce- Kamil Jaskowski- Skowierzyn

II miejsce- Martyna Czech- Zaleszany

III miejsce ex aequo- Patrycja Kopeć- Zbydniów, Jan Moskal- Majdan Zbydniowski, Karina Kowalik- Majdan Zbydniowski, Maciej Nowak- Turbia, Kacper Grabowski- Turbia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


    Gminny Konkurs Frazeologiczny

    W środę 25.05.2016 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Frazeologiczny przygotowany przez p. E. Kotyłę. Do konkursu stanęły jedynie trzy drużyny ze szkół w naszej gminie: Uczniowie PSP w Skowierzynie, Turbi i Zbydniowie.

Najpierw drużyny rozwiązywały test najeżony frazeologicznymi zagadkami, następnie należało odgadnąć związki frazeologiczne przedstawione za pomocą kalamburów.

Po sprawdzeniu testów i podliczeniu wyników okazało się, że drużyny z Turbi i ze Zbydniowa mają taką samą liczbę punktów, a nasza drużyna jedynie o 1 punkt mniej. Po ogłoszonej dogrywce okazało się, że I miejsce zajęła drużyna z Turbi, II ze Zbydniowa, a III ze Skowierzyna.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

                  Znalezione obrazy dla zapytania konkurs frazeologiczny                      


   Wycieczka do „Magicznych ogrodów”

    20. 05. 2016 r. przedszkolaki oraz dzieci z klas 0 – III wyjechały na jednodniową wycieczkę autokarową do Janowca. Celem zwiedzania były „Magiczne ogrody”.

W fantastycznej scenerii bajkowe postacie wprowadziły dzieci w świat bajki, czarów i magii. Podczas zwiedzania na twarzach dzieci jawił się to zachwyt, to przerażenie, a nawet strach. Po zwiedzaniu magicznych ogrodów, wszyscy udali się na przepyszny obiad. Całość dopełniła zabawa na przygotowanych w tym celu placach zabaw.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, dzieci wróciły zadowolone i szczęśliwe. Mamy nadzieję, że wyjazd na długo pozostanie w ich pamięci.


    Gminny Konkurs Ortograficzny

     20 maja uczniowie naszej szkoły wyjechali do Zaleszan, by wziąć udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez panie A. Sabat i K. Galcak. Naszą szkołę reprezentowali K. Jaskowski, N. Woźniak i H. Stępień. Uczniowie rozwiązywali trudny test ortograficzny. N. Woźniak otrzymała wyróżnienie, wszystkim uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy.


    Konkurs plastyczny „W trosce o nasze bezpieczeństwo”- eliminacje powiatowe

   „W trosce o nasze bezpieczeństwo” pod takim hasłem odbywa się ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży organizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. W piątek 6 maja w Komendzie Powiatowej w Stalowej Woli nagrodzono autorów najlepszych prac wyłonionych na szczeblu powiatowym.

   To już 18. edycja konkursu, którego adresatem są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz uczniowie i wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz świetlic terapeutycznych. Konkurs ma na celu promowanie wiedzy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Ważne jest, aby zdobyta wiedza towarzyszyła młodym ludziom przez całe życie.

    Zanim prace plastyczne trafią do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ocenianie są przez jury na szczeblu gminnym i powiatowym. W piątek w Komendzie Powiatowej w Stalowej Woli nagrodzono autorów najlepszych prac wyłonionych na szczeblu powiatowym.

   W kategorii klasy IV – VI szkoły podstawowej:

Wyróżnienie:

Marcin Śpiewak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie

Nagrody, ufundowane przez Powiat Stalowowolski, zwycięzcom oraz wyróżnionym uczestnikom konkursu wręczali Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli st. bryg. Tadeusz Niedziałek.

Prace wyłonione na szczeblu powiatowym trafią na szczebel wojewódzki, a następnie po ocenie jury na szczebel centralny. W czerwcu Centralna Komisja Konkursowa wybierze spośród prac nadesłanych z poszczególnych województw po trzy najlepsze w czterech kategoriach, przyzna także cztery wyróżnienia.

Na zakończenie specjalnie dla gości strażacy przygotowali pokazy ratownictwa, dzieci zwiedziły także stalowowolską komendę.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnych etapach!


     Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

      29 kwietnia w naszej szkole uczciliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Uczniowie starszych klas, pod opieką p. Ewy Kotuły, przygotowali uroczystą akademię, w trakcie której w bardzo obrazowy sposób przypomnieli wszystkim o tym ważnym wydarzeniu z historii naszego kraju.


 Przegląd Piosenki Wiosennej.

    W piątek 29 kwietnia  2016 roku w Publicznym Przedszkolu w Zbydniowie odbył się I Przegląd Piosenki Wiosennej. W Przeglądzie Piosenki Wiosennej udział wzięły dzieci z Przedszkola w Gorzycach, Kotowej Woli, Skowierzyna, Turbi, Zaleszan i Zbydniowa. Nasze Przedszkole reprezentowali  Maja Małys z klasy „0” i Maksymilian Maziarz z Punktu Przedszkolnego. Maja zaprezentowała  piosenkę pt. "Pobudka" , a Maksymilian "Idzie do nas wiosna". Za swój występ wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Organizatorzy Przeglądu zaprosili również wszystkich małych artystów na smaczny poczęstunek.


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2016 - eliminacje powiatowe

 

     27 kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli odbyły się eliminacje powiatowe  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom 2016" Organizatorem eliminacji powiatowych była Komenda Powiatowa PSP w Stalowej Woli oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Stalowej Woli.

    W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy eliminacji gminnych, przeprowadzonych na terenie poszczególnych gmin powiatu stalowowolskiego. Młodzież startowała w 3 różnych kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne.

   Turniej przeprowadzono dwuetapowo: część I stanowił test sprawdzający, a następnie trzy osoby z każdej kategorii wiekowej z najlepszymi wynikami musiały zmierzyć się z zestawem pytań, na które odpowiadali przed komisją.

Na zakończenie zdobywcy III pierwszych miejsc otrzymali cenne nagrody: bony podarunkowe do wykorzystania.                   Uczniowie, którym w tym roku się nie powiodło dostali również drobne upominki i dyplomy.

    Nasz reprezentant Wojciech Kieliszek z klasy VI, uzyskał bardzo wysoki wynik i zajął III miejsce. Niestety  nie udało mu się powtórzyć wyniku z zeszłego roku, kiedy to zajął I miejsce i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Do następnego etapu  kwalifikowała się tylko jedna osoba z każdej grupy wiekowej.

 

     Gratulujemy i w następnym roku życzymy sukcesów!


   XII EDYCJI PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW SZKOLNYCH „O GĘSIE PIÓRO” – muzyka

    Dnia 27.04.2016 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się XII Edycja Przeglądu Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” w kategorii muzyka.

W konkursie wzięło udział 64 zespołów, wokalistów, wśród nich wystąpiła uczennica naszej szkoły Dominika Kiełbasa z klasy IV z piosenką pt.” Drewniane lalki”. Dominika otrzymała wyróżnienie.


Turniej Halowej Piłki Nożnej

22 kwietnia 2016 r. nasi "sportowcy" z UKS Skowierzyn brali udział w XVIII Turnieju Halowej Piłki Nożnej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Stalowej Woli. Uczniowie goli nie zdobyli, ale dobrze się bawili.


 18 kwietnia 2016 r. –  kino objazdowe

      Chcąc zobaczyć podwodny świat oceanów wcale nie musimy wyruszać na wyprawę w głąb oceanu. Nie musimy wyjeżdżać do kina, ponieważ kino przyjechało do naszej szkoły. 18 kwietnia uczniowie z klas 0- IV i VI oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego mogli oglądać przepiękny, ciekawy, a czasami straszny  podwodny świat oceanów zarejestrowany przez kamery płetwonurków. Film został zaprezentowany w wersji 3D.

Uczniowie byli zachwyceni „bajkowym” światem oceanu.

    


       OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ 2016 - eliminacje gminne

       8 kwietnia w Urzędzie Gminy Zaleszany odbyły się XXXIX eliminacje gminne  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom 2016".

W turnieju wzięło udział dwóch uczniów naszej szkoły Kamil Jaskowski i Wojciech Kieliszek  z klasy VI.

W eliminacjach gminnych brało udział 10 uczniów szkół podstawowych oraz 6 gimnazjalistów. Do eliminacji powiatowych kwalifikowano dwie osoby z każdej grupy wiekowej.

W grupie wiekowej szkół podstawowych Wojciech Kieliszek zajął II miejsce więc zakwalifikował się do etapu powiatowego, Kamil Jaskowski zajął III miejsce.


XVII Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro”

       Dnia 6.04.2016 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się XVII Edycja Przeglądu Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” w kategorii muzyka.

       W konkursie wzięło udział 44 zespołów, wokalistów, wśród nich wystąpiła uczennica naszej szkoły Dominika Kiełbasa z klasy IV z piosenką pt.” Drewniane lalki”

Jury w składzie : Edward Horoszko – Przewodniczący Jury
                            Maciej Witek
                            Piotr Szpara
                            Mirosław Dyjak
                            Ewa Woynarowska
                            Andrzej Stępień             

Nagroda w formie nominacji do Przeglądu Wojewódzkiego:
Dominika Kiełbasa z PSP w Skowierzynie


     Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

      1 kwietnia 2016 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W skład czteroosobowej drużyny weszli: Wiktoria Cygan, Kamil Jaskowski, Wojciech Kieliszek oraz  Natalia Woźniak, opiekunem była pani Anna Marczyk. Konkurs składał się z części teoretycznej i części praktycznej. Część praktyczna sprawdzała umiejętności pokonywania różnych przeszkód, mogących wystąpić na drodze. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Drużyna dzielnie reprezentowała naszą szkołę i wspólnymi siłami zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Po ciężkim boju i dwukrotnej dogrywce najlepszy wynik wśród uczniów szkół podstawowych osiągnął uczeń naszej szkoły: Kamil Jaskowski.

Uczniowie otrzymali cenne nagrody.

Serdecznie gratulujemy!!!


KONKURS „WIELKANOCNA PLASTYKA OBRZĘDOWA”  ROZSTRZYGNIĘTY

1 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach - "Wielkanocna plastyka obrzędowa". W tym roku przedmiotem konkursu była palma wielkanocna. Na konkurs napłynęło154 prace, w tym 22 palmy uczniów naszej szkoły.

Wśród wyróżnionych znalazły się palmy naszych uczennic:

Emilii Latawiec z klasy III i Heleny Stępień z klasy V.


Pierwszy Dzień Wiosny - Akacja sadzenia drzewek

        21 marca to data, którą wszyscy dobrze znają i która wszystkim pozytywnie się kojarzy. Tego dnia oficjalnie żegnamy zimę i witamy nadchodzącą wiosnę. A wiosna to odpowiedni czas, by zająć się działalnością ekologiczną. Taka właśnie idea przyświecała uczniom V i VI klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie, którzy razem z wychowawczyniami, sołtysem wsi - panem Janem Wawrykiem, a także strażakami OSP w Skowierzynie zasadzili kilkadziesiąt młodych lip i klonów. Drzewka zostały posadzone w okolicach Domu Ludowego w Skowierzynie, a także wokół placu zabaw na Pasterniku. Uczniowie z zapałem i wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do akcji.

      Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać czy drzewka się przyjmą, by za kilka lat wszyscy mogli w upalne dni odpoczywać w ich cieniu.


Pierwszy Dzień Wiosny

21-go marca nasza szkoła obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny. Na wstępie zaprezentowany został krótki skecz na temat kobiecych sportów wykonywanych najczęściej wiosną. Kolejnym etapem obchodów było zaśpiewanie
przez wszystkie klasy piosenek związanych właśnie z wiosną. Mogliśmy także wysłuchać występów naszych najmłodszych artystów.

 Po części artystycznej wszystkie klasy uczestniczyły w starym zwyczaju słowiańskim czyli paleniu marzann, które zostały wcześniej przygotowane przez każdą z klas. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły jak co roku żegnali zimę oraz przywoływali wiosnę.

 


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO PN. "W TROSCE O NASZE BEZPIECZEŃSTWO"

      Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przy współudziale Wojewody Podkarpackiego zorganizowała w ramach popularyzacji problematyki zarządzania kryzysowego i ochrony ludności kolejną, XVIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „W trosce o nasze bezpieczeństwo”.

Zgodnie z regulaminem konkursu na terenie gminy Zaleszany w dniach od 1 lutego do 10 marca  2016 roku odbyły się eliminacje gminne.

Na konkurs wpłynęło 125 prac ze szkół na terenie gminy Zaleszany

Komisja konkursowa powołane przez Wójta Gminy Zaleszany – Pana Pawła Gardego na swoim posiedzeniu w dniu 11 marca br. po obejrzeniu wszystkich nadesłanych prac przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych prac znalazły się głównie prace naszych uczniów.

I grupa – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych

I miejsce, Róża Nieckarz – klasa I, Publiczna Szkoła Podstawowa w Skowierzynie

II grupa – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych

I miejsce, Aleksandra Mazur – klasa IV, Publiczna Szkoła Podstawowa w Skowierzynie

II miejsce, Marcin Śpiewak – klasa V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Skowierzynie

III miejsce, Jagoda Piotrowska – klasa IV, Publiczna Szkoła Podstawowa w Skowierzynie

Serdecznie gratulujemy!


Rekolekcje 2016

       W dniu 11.03.2016 w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów.


  Dzień Kobiet

     We wtorek 8 marca 2016 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Piękne piosenki i życzenia dla Pań zaśpiewali uczniowie klasy 4, które przygotował Pań Krzysztof Janusz. Laurki  z życzeniami dla Pań wykonał Samorząd Uczniowski. Później nie obyło się od słodkości i podziękowań.


        Szkolne walentynki

      Z okazji dnia zakochanych uczniowie klas naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najładniejszą kartkę walentynkową. Konkurs polegał na samodzielnym wykonaniu kartki z walentynkowymi życzeniami. Zwyczaj obchodzenia Walentynek przywędrował do Polski z krajów Europy zachodniej, gdzie święto to obchodzone było już w średniowieczu. Dzień 14 lutego (Świętego Walentego – patrona zakochanych) stał się okazją do obdarowywania się miłym słowem, listami zawierającymi wyznania miłosne (często pisane wierszem), czy drobnymi upominkami. W szkolnym konkursie na najpiękniejszą kartkę walentynkową: I miejsce zdobyła praca Karoliny Dul (kl. VI), II miejsce zdobyła praca Emila Macha (kl. I) oraz III miejsce otrzymała Klaudia Kłapyta (kl. V). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz słodki upominek.

Po ogłoszeniu konkursu Samorząd Szkolny rozdał uczniom kartki walentynkowe.


KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ "EVERYBODY CAN SING".

         Dnia 9 lutego w Zespole Szkół w Zaleszanach odbyła się kolejna edycja konkursu piosenki angielskiej Everybody can sing. W konkursie wzięły udział dzieci ze wszystkich szkół z Gminy Zaleszany w trzech grupach wiekowych: klasy I – III, klasy IV – VI oraz gimnazjum. Jak co roku także uczennice naszej szkoły wzięły w nim udział: Dominika Kiełbasa, Karolina Zielińska, Zuzanna Jurek oraz Aleksandra Wlezień. Wszystkie występy były bardzo udane, uczestnicy wykazali się nie tylko talentem muzycznym, ale również zdolnościami językowymi. Gratulujemy odwagi oraz zachęcamy śmiałków do udziału w kolejnej edycji konkursu!


     Przenośne Planetarium lekcja „Pod gwiazdami”


     4 lutego uczniowie naszej szkoły mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy kosmosu. Wszystko to za sprawą przenośnego planetarium, które zostało zamontowane na sali gimnastycznej. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wykładu na temat różnych zjawisk na niebie, a następnie weszli do specjalnej kapsuły, by móc je obserwować. Pokaz wszystkim bardzo się podobał, uczniowie z zapartym tchem oglądali niesamowite wizualizacje. Dowiedzieli się skąd się biorą gwiazdy i księżyce, czy gwiazdy
mogą spadać, jak odróżniać gwiazdy od planet i jak ogromne jest Słońce. A jak wyglądał sam pokaz - można zauważyć na załączonych zdjęciach.


      Tłusty Czwartek


      Jak głosi wieść, im więcej smakołyków zjemy w Tłusty Czwartek, tym szczęśliwszy będzie dla nas cały kolejny rok. Uczniowie V klasy  PSP w Skowierzynie wraz z wychowawczynią - panią Ewą Kotułą, postanowili więc zadbać o odpowiedni poziom szczęścia i na godzinie wychowawczej własnoręcznie usmażyli faworki. Przysmaki wyszły doskonałe, słodkie i chrupiące. Zjadane z cukrem pudrem albo dżemem truskawkowym od razu wywołały uśmiech na każdej twarzy. Teraz szczęście już na pewno nikogo nie opuści!


        Zajęcia Lego Education

 

Drugiego lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia z klockami LEGO przeprowadzone przez firmę ze Stalowej Woli „Naukowy Zawrót Głowy”. Zajęcia miały na celu kształtowanie twórczego, kreatywnego i logicznego myślenia. Dzieci poprzez zabawę z klockami poznawały i budowały proste maszyny napędzane silniczkiem, wykorzystując program komputerowy.

Złożona została oferta przez organizatorów spotkania na zajęcia pozalekcyjne.


        Spotkanie z policjantem "Bezpieczne ferie" 

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 02.02.2016 r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z reprezentantami KPP w Stalowej Woli nt. "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Policjanci odwiedzili dzieci z punktu przedszkolnego oraz uczniów klas 0-VI szkoły podstawowej, którym przypomnieli o zagrożeniach czyhających na nich w trakcie ferii zimowych, powiedzieli też jak ich unikać.  Przestrzegli przed skutkami  niewłaściwego korzystania z Internetu ( zawieranie znajomości na portalach społecznościowych) i gier komputerowych. Poinformowali dzieci pozostające w domu o zakazie nie wpuszczania osób nieznajomych, nie wsiadanie do nieznanego samochodu.

Wszystkim uczniom życzyli, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo 
i bezpiecznie. 


        Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 12016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zapraszanie babć i dziadków z okazji ich styczniowego święta to tradycja naszej szkoły. O tym, że babcia i dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego wnuczka przekonali wszystkich uczniowie klas 0 – III, którzy pod okiem swoich wychowawców przygotowali bardzo ciekawą i bogatą w treści część artystyczną. Babcie i dziadkowie z łezką w oku oglądali inscenizację, wysłuchali przepięknych wierszyków oraz piosenek w wykonaniu swych wnucząt, nagradzając wszystkich gromkimi brawami.

Następnie wszyscy udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dzień Babci i Dziadka stał się okazją do spotkania przy okazji, którego policjant z zespołu do spraw profilaktyki społecznej postanowili porozmawiać z seniorami, by przypomnieć o zagrożeniach, z jakimi mogą się zetknąć i jak się przed nimi ustrzec.

Podczas spotkania z babciami i dziadkami funkcjonariusze omówili sposoby jakimi posługują się oszuści działający metodą „na wnuczka” i „policjanta”. Przypomnieli również, aby lekkomyślnie nie wpuszczać do domu osób obcych. Odpowiadając na pytania seniorów radzili co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Policjanci tłumaczyli wszystkim zebranym, aby w sytuacjach, gdy mają podejrzenia co do tożsamości osoby, która zapukała do ich drzwi nie wahali się zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.


         Dzień Babci i Dziadka w Punkcie Przedszkolnym

W dniu 22 stycznia 2016 roku w Punkcie Przedszkolnym w Skowierzynie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

Następnie przedszkolaki wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. Po części artystycznej zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


      Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową 

W niedzielę 17 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach rozstrzygnięto konkurs plastyczny na Szopkę Bożonarodzeniową. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uświetnił  koncert kolęd  w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zbydniowa.

Ogółem oceniono 63 prace.                                             

Wśród  nagrodzonych i wyróżnionych byli również uczniowie naszej szkoły:

Kat I   -kl. „0” i przedszkolaki

Nagroda:

Hubert Gajda

Kat. II    -    kl. I-III

Wyróżnienie:

Antonina Bajda

Róża Nieckarz

Kat. III -   kl. IV-VI

Nagroda:

Helena Stępień

Wyróżnienie:

Natalia Kłapyta


      Zabawa choinkowa

Uczniowie PSP w Skowierzynie tanecznym krokiem weszli w czas zabawy i świętowania.

19 stycznia w szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie, podzieleni na dwie grupy – młodszych i starszych doskonale się bawili przy muzyce puszczanej przez wesołego wodzireja. Dodatkowo brali udział w wielu ciekawych konkurencjach, tanecznych rozgrywkach, wybierali królową i króla balu. Wszystkim bardzo się podobało, każdy z zapałem uczestniczył w zabawie.

Jak karnawał, to karnawał.


      Jasełka

22 grudnia w klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadziły naszą szkołę  jasełka przygotowane przez uczniów klas II i III  pod opieką pań : Barbary Prarat i Anny Szewczyk.

Na początku ks. M. Wołosz przeczytał Ewangelię  o Bożym Narodzeniu. Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie.

Z świątecznymi życzeniami zawitali do naszej szkoły kolędnicy (uczniowie klasy VI), którzy przedstawili staropolską tradycję kolędowania.

Podsumowaniem uroczystości było wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń.

      Szkolne mikołajki

Pomimo braku białego, śnieżnego puch i mrozu niezwykły świąteczny nastrój panował w naszej szkole od samego rana. To oczywiście zasługa Świętego Mikołaja, który odwiedził nas 7 grudnia. Ten niecodzienny gość z Laponii obdarował wszystkich uczniów słodkimi upominkami i sprawił, że na ich twarzach pojawił się radosny uśmiech.


      Mikołajkowy wyjazd do kręgielni.

      4 grudnia 2015 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie udali się do kręgielni w Kępiu Zaleszańskim, by w miły i przyjemny sposób uczcić nadchodzące mikołajki. Na miejscu z zapałem oddali się grze w kręgle, w bilard, rzutki i cymbergaja. Rywalizacja była zaciekła, ale wszystko przebiegało w wesołej atmosferze, zgodnie z zasadami fair - play. Humory wszystkim dopisywały, zwłaszcza, że niektórzy pochwalili się naprawdę niezłą zręcznością.


        Wyjazd do kina do Stalowej Woli

                                                                                                   

          
Dnia 27 listopada uczniowie klas 0 – IV pojechali do kina Ballada w Stalowej Woli na projekcję filmu pt. „Dobry dinozaur”.
Tytułowym bohaterem jest Arlo – młody dinozaur, który mimo iż jest bardzo strachliwy, to posiada ogromne serce. Po przeżyciu rodzinnej tragedii (śmierć ojca) Arloznajduje się daleko od domu. W powrocie do rodziny pomaga mu bardzo sympatyczny dzikusek – jaskiniowiec Bąbel. Jest to wzruszający film o przyjaźni.
         Film był ciekawy, wszystkim podobali się bohaterowie, przepiękne plenery i i zabawne sceny.


       Szkolny konkurs recytatorski

 

        26 listopada, jak co roku w naszej szkole, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski w tym roku poświęcony twórczości Marii Konopnickiej. Do konkursu przystąpiło11 uczniów.

       "Mistrzami Recytacji" okazali się: Filip Bijak z kl. 0 - I miejsce, Gabrysia Pukanty z kl. 0 – II miejsce oraz Dominika Kiełbasa z kl. IV – III miejsce.

        Z całego serca gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.


      Andrzejki to idealny czas na zabawę!

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych zabaw, połączony z tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Ten niezwykły czas, tradycyjnie miał również miejsce w naszej szkole dnia 25 listopada 2015 roku. Dyskoteka przygotowana została przez Samorząd Uczniowski. Brali
w niej udział wszyscy uczniowie szkoły wraz z rodzicami oraz nauczycielami. W czasie dyskoteki organizowano przerwy, na których wszyscy bawiący się brali udział we wróżbach.

Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju. Byli zmęczeni, ale zadowoleni. Już kolejny raz, wspólna zabawa uczniów z nauczycielami okazała się dla wszystkich wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.

 


       Wyjazd do teatru dzieci ze Skowierzyna.

         24 listopada 2015 r. uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Skowierzynie pod opieką pani Anny Marczyk i pani Ewy Kotuły udali się do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na spektakl pt. "Ten obcy", przygotowany przez Teatr Bohema z Bielska - Białej. Przedstawienie było bardzo profesjonalne, posiadało bogatą scenografię, odpowiednio dopasowaną muzykę oraz stroje nawiązujące do lat 50-tych XX wieku. Uczniowie klasy VI wiedzieli, czego będzie dotyczyła dana sztuka, gdyż na lekcjach j. polskiego omawiali lekturę, na której podstawie ona powstała. Uczniowie klasy IV i V z zaciekawieniem przyglądali się losom czwórki przyjaciół, w których życie niespodziewanie wkrada się "Obcy" - tajemniczy chłopak podróżujący autostopem. Po emocjonującym przedstawieniu uczniowie udali się do Galerii Vivo w Stalowej Woli, gdzie, na stoiskach kulinarnych mogli nasycić swój głód, a następnie, w doskonałych humorach, wrócili do szkoły.


       Święto Odzyskania Niepodległości

       10 listopada 2015 roku w PSP w Skowierzynie uczczono Święto Odzyskania Niepodległości uroczystą akademią, przygotowaną przez uczniów starszych klas pod opieką p. Ewy Kotuły. Uczniowie w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przybliżyli wszystkim zawiłą historię naszego kraju. Całości dopełniła muzyka, znakomite stroje i rekwizyty, dzięki którym wszyscy na moment mogli poczuć się tak, jakby przenieśli się w czasie. Widzowie mogli podziwiać dzielnych ułanów ruszających na wojnę, Piłsudskiego wydającego rozkazy swoim żołnierzom, zaborców rozgrabiających nasze ziemie w kolejnych rozbiorach czy też uwięzioną, związaną łańcuchami Polskę. Była to niezapomniana lekcja historii, dzięki której uczniowie zrozumieli, jak ważna dla naszej ojczyzny jest data 11 listopada.


        Turniej o Puchar Tymbarka

         W dniu 05.11.2015 uczniowie naszej szkoły wyjechali na Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” do Stalowej Woli. Dzieci zostały zgłoszone do udziału w rozgrywkach w grupie wiekowej chłopców U-12 z klasy 4-5. Wśród uczniów szkół podstawowych w Turnieju o Puchar Tymbarku wyłoniono drużynę ze Stalowej Woli, która przeszła do dalszych rozgrywek. Nasi uczniowie walecznie grali uzyskując bramki i doskonalili w rozgrywkach swoje piłkarskie talenty. Za udział w zawodach otrzymali dyplomy i drobne upominki.


     Pan STOP

       W ramach zajęć technicznych uczniowie klasy IV wykonali Pana Stopa. Dzieci od najmłodszych lat uczestniczą w ruchu drogowym, dlatego bardzo ważna jest znajomość znaków drogowych. Pan Stop pomoże w praktyczny sposób utrwalić niektóre z nich.


Pasowanie na przedszkolaka

 

29 października dzieci z Punktu Przedszkolnego  w Skowierzynie stali się „ prawdziwymi przedszkolakami”. W tym szczególnym dniu maluchom towarzyszyli ich rodzice.

Dzieci zaprezentowały zdobyte w przedszkolu umiejętności: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Następnie złożyły „przedszkolne ślubowanie” i obiecały być dzielnymi przedszkolakami.

Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Danuta Korga. Kładąc na  ramieniu każdego dziecka lizaka, nadawała mu miano przedszkolaka. Życzyła też dzieciom wielu sukcesów oraz radości pobytu w przedszkolu.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia , dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Dla przedszkolaków był to wyjątkowy dzień.

      


      Wyjazdy na basen

 

Już kolejny rok trwają wyjazdy na basen do Stalowej Woli, organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy przy Publicznej Szkole Podstawowej w Skowierzynie. Wyjazdy cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

W dniach 9, 23 października i 13 listopada uczniowie klas IV-VI po lekcjach pod opieką nauczycieli K. Janusza i K. Welc-Kowalskiej udali się na pływalnię.

Celem wycieczki były zajęcia na basenie w formie zabawy oraz kształtowania umiejętności pływackich. Grupy liczyły po 15 uczniów. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie oraz nabyli wiadomości o pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Po zakończonych zajęciach na basenie uczniowie udali się do pizzerii w celu uzupełnienia kalorii, które stracili na zajęciach z pływania.

 


       Gminny Przegląd Młodych Talentów - "Cudze chwalicie..."

18 października w niedzielę, w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach odbył się Przegląd Młodych Talentów pt. „Cudze chwalicie…”

Na scenie zaprezentowało się łącznie  30 wykonawców, wśród nich uczennica naszej szkoły Dominika Kiełbasa z klasy IV. Dominika miała okazję pochwalić się swoim talentem wokalnym. Zaśpiewała trudną piosenkę pt. „Drewniane lalki”. Piosence towarzyszyła świetnie dopracowana przez dziewczynkę choreografia. Jej strój oraz piękna dekoracja dopełniły całości.       Dominika za swój występ została nagrodzona gromkimi brawami oraz upominkiem i dyplomem od organizatorów.


       Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej

16 października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zorganizowała akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

Do kampanii przyłączyli się również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Skowierzynie pod opieką p. Ewy Kotuły. Uczniowie najpierw obejrzeli film przypominający zasady udzielania pierwszej pomocy, a następnie, punktualnie o 12.00, przystąpili do akcji. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i z zapałem ćwiczyli, jak prawidłowo wykonywać wdechy i uciski. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał apteczkę wyposażoną w materiały potrzebne do udzielania pierwszej pomocy oraz ulotki informacyjne dotyczące całej akcji. 

 Miejmy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, każdy uczeń będzie potrafił udzielić pomocy poszkodowanej osobie.


Pasowanie na ucznia klasy I

    Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Skowierzynie są pełnoprawnymi uczniami. 15 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.
    Pani dyrektor Danuta Korga pasowała dzieci na uczniów w obecności zaproszonych rodziców, nauczycieli i społeczności uczniowskiej. Pierwszoklasiści zostali powitani przez swoje starsze koleżanki, następnie sami przedstawili program artystyczny. Później złożyli uroczyste ślubowanie. Na koniec zostali obdarowani upominkami od swoich starszych koleżanek i kolegów, i udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

   

Dzień Edukacji Narodowej

     13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zorganizowany przez klasę IV pod opieką p. A. Marczyk.
Aby uczcić ten dzień uczniowie zaprezentowali część artystyczną składającą się z wierszy, piosenek oraz życzeń skierowanych do nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Skowierzynie. Uczniowie zaprezentowali również program satyryczny pt. „Lekcje wytrzymałości”, w którym przedstawili wybrane lekcje na wesoło.